لپتاپ برای تدوین ۱۴۰۵: فیلمتون تعیین میکنه چی لازمه
لپتاپ مناسب تدوین رو فیلم شما تعیین میکنه، نه برچسب «گیمینگ». اینجا میبینید فیلم گوشی و فیلم دوربین هر کدوم چی از رم، حافظهٔ گرافیک و SSD میخوان و کدوم نسخههای فهرست ما به اون عددها میرسن.

در این مقاله
در این مقاله
لپتاپ مناسب تدوین فیلم رو خودِ فیلم تعیین میکنه، نه برچسب گیمینگ. برای کلیپهای گوشی با کیفیت 1080p، ۱۶ گیگ رم و یک SSD شروع منطقیه؛ برای 4K، فیلم دوربین یا افکت و رنگبندی سنگین، یکی از لپتاپهای RTX موجود با ۸ گیگ حافظهٔ گرافیک به بالا و ۳۲ گیگ رم راحتتره.
«نسخه» یعنی یک پیکربندی مشخص از یک مدل: فهرست ما ۱۵۹ نسخه از ۸۶ مدل لپتاپ داره و همهٔ شمارشهای این مقاله مال ۱۱ آبان ۱۴۰۵ هستن.
خلاصه در یک نگاه
- فیلم گوشی و فیلم ۱۰ بیتی ۴:۲:۲ دوربین بار خیلی متفاوتی دارن؛ اول نوع فیلمتون رو بشناسید. برای فیلم گوشی، به نظر ما RTX 5070 به بالا پول اضافهست.
- Puget Systems (سازندهٔ ورکاستیشن) برای 4K حداقل ۸ گیگ حافظهٔ گرافیک رو برای پریمیر و ۱۲ گیگ رو برای داوینچی ریزالو پیشنهاد میکنه. از ۶۰ نسخهٔ RTX ما که حافظهشون ثبت شده (۴ نسخه ثبت نشده)، ۳۹ تا به ۸ میرسن و ۴ تا به ۱۲.
- ۱۶ گیگ رم کفِ منطقیه و ۳۲ گیگ راحتتر؛ Adobe هم همین دو پله رو میگه. فقط ۱۶ نسخه از ۱۵۹ نسخهٔ ما ۳۲ گیگ یا بیشتر رم دارن.
- طبق جدول NVIDIA، لپتاپهای RTX 5070 به بالا فیلم ۴:۲:۲ رو سختافزاری باز میکنن (۱۲ نسخهٔ ما) و RTX 30 و 40 نه. RTX 5060 و 5050 لپتاپی توی اون جدول نیستن.
ادامهٔ خلاصه
- دقت رنگ صفحه یه عدد جداست و توی فهرست ما معمولاً نیست. لپتاپ گیمینگ جواب میده، ولی سنگین و پرسروصداست.
ما این لپتاپها رو میفروشیم و آزمایشگاهی تستشون نکردیم. عددها از Puget Systems (سازندهٔ ورکاستیشن، بیشتر دسکتاپ)، NVIDIA، Apple و Adobe اومده. قیمت هم فقط توی کارتها و جدولهای زندهست.
لپتاپ مناسب تدوین چه مشخصاتی میخواد؟
تدوین چهار کار پشتسرهمه: باز کردن و پخش فیلم، حساب کردن افکت و رنگ، نوشتن فایل موقت روی SSD و در آخر خروجی. هر کدوم یه قطعه رو بیشتر درگیر میکنه. برای کلیپ ساده ۱۶ گیگ رم و یک SSD سریع شروعه؛ برای 4K و افکت، RTX با ۸ گیگ حافظه و ۳۲ گیگ رم.
طبق Puget و Adobe، هر مرحله روی یه قطعه تکیه میکنه:
- پخش: دکودر (بخشی از چیپ که فیلم فشرده رو باز میکنه) روی کارت گرافیک یا Intel Quick Sync.
- افکت و رنگ: کار کارت گرافیکه؛ طبق Puget سهمش به تعداد افکتهای روی کارت بستگی داره و برای کلیپ ساده کمه.
- فایل موقت: روی SSD میشینه؛ برای فیلم با نرخ بیت خیلی بالا (طبق Puget از حدود ۲۰۰۰ مگابیت بر ثانیه) NVMe، نوع سریعتر SSD، بهتره.
- خروجی: هستهٔ بیشتر روی خروجی بیشتر از پخش اثر میذاره، و انکودر سختافزاری (بخشی از کارت که فیلم رو فشرده میکنه) طبق Puget خروجی H.264 و HEVC رو تا ۵ برابر سریعتر میکنه؛ خود Puget اینو سقف حساب میکنه و عدد معمول نیست.

سه سطح تدوین
نوع کار | رم و SSD | کارت گرافیک |
|---|---|---|
سبک: کلیپ گوشی 1080p (مثلاً CapCut)، برش و تیتر | ۱۶ گیگ رم و SSD؛ ۵۱۲ گیگ شروعه ولی فیلم خام زود پرش میکنه | مجتمع برای برش خیلی سبک؛ برای کار همیشگی از RTX 4050 |
متوسط: فیلم 4K گوشی یا ویدیوی یوتیوب، افکت و رنگبندی معمولی | ۳۲ گیگ رم ترجیحاً؛ SSD یک ترابایتی | RTX با ۸ گیگ حافظه (حد 4K پریمیر و 1080p داوینچی در Puget) |
سنگین: فیلم دوربین ۱۰ بیتی ۴:۲:۲، افترافکت، رنگبندی 4K | ۳۲ تا ۶۴ گیگ رم؛ ۱ تا ۲ ترابایت SSD | ۱۲ گیگ یا بیشتر (حد 4K داوینچی)؛ برای ۴:۲:۲ سختافزاری RTX 5070 به بالا یا Quick Sync برای HEVC |
این پلهها برداشت ماست. سطح سبک رو گرافیک مجتمع هم میکشه، ولی توی توضیح چند لپتاپِ بدون کارت گرافیک جدا خودمون نوشتیم که برای تدوین و رندر سنگین نیستن. پردازنده هم دو کار داره: برای فیلم گوشی، Intel Core با Quick Sync طبق Puget مناسبتره، و برای خروجی هستهٔ بیشتر کمک میکنه.
Puget بیشتر ورکاستیشن دسکتاپ میسازه و صفحههای پریمیر و داوینچی خودش میگن لپتاپ معمولاً از دسکتاپ همقیمتش کندتره. پس عددهای Puget اینجا جهت رو نشون میدن و حکم قطعی نیستن.
اگه لپتاپتون برای فیلم سنگین ضعیفه، پروکسی راهحله: یه نسخهٔ سبک و کمرزولوشن از فیلم که برنامه موقع تدوین بهجای فایل اصلی پخش میکنه. Adobe میگه ساختن پروکسی برای فیلم ۴:۲:۲ وقت زیادی میگیره، ولی به نظر ما برای خیلیها یه لپتاپ سادهتر با پروکسی انتخاب درستیه.
فیلم گوشی و فیلم دوربین توی انتخاب لپتاپ چه فرقی دارن؟
فیلم گوشی معمولاً H.264 یا HEVC (همون H.265) فشردهست و دکودر سختافزاری راحت ازش رد میشه. فیلم دوربینهای حرفهایتر اغلب ۱۰ بیتی و ۴:۲:۲ هست؛ بار سنگینتری داره و همهٔ دکودرها پشتیبانیش نمیکنن. پس اول نوع فیلمتون رو بدونید، بعد لپتاپ رو انتخاب کنید.
دو اصطلاح:
- ۴:۲:۲: دو برابر اطلاعات رنگ نسبت به ۴:۲:۰، با حدود ۳۰ درصد حجم خام بیشتر (Adobe، ۲۰ خرداد ۱۴۰۴).
- LongGOP: فریمها گروهگروه فشرده میشن و هر فریم به فریمهای دیگه تکیه داره، پس باز کردنش کار بیشتری میخواد.
سه نوع فیلم
نوع فیلم | چرا سنگینه | چی کمک میکنه |
|---|---|---|
کلیپ گوشی: H.264 یا HEVC فشرده | فشردهست و بارش روی دکودره | دکودر سختافزاری؛ طبق Puget (۶ فروردین ۱۴۰۵) پردازندههای Intel Core با Quick Sync برای H.264 و H.265 مناسبترن |
فیلم دوربین: LongGOP ۱۰ بیتی ۴:۲:۲ | رنگ بیشتر و فشردگی گروهی؛ Adobe میگه ممکنه پخشش پرش کنه | RTX 5070 و بالاتر (جدول NVIDIA)، یا Intel Quick Sync برای HEVC (Core نسل ۱۰ به بعد، طبق Intel و Adobe) |
ProRes، DNxHR و بعضی RAW | هر فریم جدا فشرده شده؛ بار روی پردازنده و دیسکه (Puget) | پردازندهٔ قوی و SSD سریع؛ طبق Puget (۲۲ فروردین ۱۴۰۴) فایدهٔ RTX 50 کمه |
فیلمتون ۴:۲:۲ هست یا نه؟
توی مشخصات دوربین دنبال «10-bit» و «4:2:2» بگردید، یا یه کلیپ رو توی MediaInfo (رایگان) باز کنید و codec، bit depth و chroma subsampling رو بخونید.
عددهای NVIDIA کنار فهرست ما (۱۱ آبان ۱۴۰۵)
- طبق جدول NVIDIA (۳۰ مهر ۱۴۰۵ خوندیمش)، لپتاپهای RTX 5070 به بالا ۴:۲:۲ رو سختافزاری باز میکنن؛ ۱۲ نسخهٔ ما از ۴۰ نسخهٔ RTX 50 توی این گروهن. RTX 30 و 40 (۲۴ نسخه) نه، و RTX 5060 و 5050 (۲۸ نسخه) توی جدول نیستن. Adobe هم فقط «سری RTX 50» میگه؛ برای این ۲۸ نسخه ادعایی نمیکنیم، از ما بپرسید.
- Puget (۲۲ فروردین ۱۴۰۴) میگه RTX 50 رو کسی باید در نظر بگیره که مرتب با فیلم LongGOP ۱۰ بیتی ۴:۲:۲ کار میکنه یا RTX 30 و قدیمیتر داره. از فیلم گوشی حرفی نمیزنه. اگه دوربینتون HEVC ۴:۲:۲ ضبط میکنه، طبق Intel، Quick Sync از نسل ۱۰ به بعد هم سختافزاری بازش میکنه؛ پس RTX 50 فقط یکی از راههاست.

برای تدوین چند گیگ حافظهٔ گرافیک لازمه؟
برای 1080p حداقل ۴ تا ۸ گیگ حافظهٔ گرافیک لازمه و برای 4K حداقل ۸ تا ۱۲ گیگ، بسته به برنامه: Puget Systems (سازندهٔ ورکاستیشن) ۴ و ۸ گیگ رو برای پریمیر و ۸ و ۱۲ گیگ رو برای داوینچی پیشنهاد میکنه. اینها عددهای ورکاستیشنهای خود Puget هستن، ولی جهت رو درست نشون میدن.
Adobe هم برای پریمیر ۴ گیگ رو حداقل و ۸ گیگ رو حد پیشنهادی میدونه (صفحهٔ ۱۵ مهر ۱۴۰۵). پس ۴ گیگ پایینترین حده و برای کار راحتتر ۸ گیگ رو هدف بگیرید. هر ردیف جدول یعنی نسخههایی با اونقدر حافظه یا بیشتر:
حد حافظه | عدد Puget | نسخههای ما (از ۶۰ نسخهٔ RTX با حافظهٔ ثبتشده) |
|---|---|---|
۴ گیگ | پریمیر 1080p | ۶۰ از ۶۰ |
۸ گیگ | پریمیر 4K؛ داوینچی 1080p | ۳۹ از ۶۰ |
۱۲ گیگ | داوینچی 4K؛ پریمیر 6K | ۴ از ۶۰ (سه RTX 5070 Ti و RTX 5090) |
۱۶ تا ۲۰ گیگ و بالاتر | پریمیر 8K؛ داوینچی 6K و 8K | ۱ از ۶۰ (RTX 5090 با ۲۴ گیگ) |
چهار نسخهٔ RTX دیگه حافظهشون ثبت نشده (Acer Nitro Lite 16، Lenovo Legion 5 و دو Lenovo LOQ 15)؛ شمرده نشدن و حدس هم نمیزنیم.
حافظهٔ گرافیک مثل یه سینی با ظرفیت ثابته: کارت فقط همونقدر کار رو یهجا نگه میداره. Puget میگه سکانسهای چندجریانه (چند ویدیو همزمان) حافظهٔ بیشتری میخوان.

حافظه رو از خود نسخه بخونید؛ اسم کارت همیشه نشونش نمیده. توی فهرست ما هر ۸ نسخهٔ RTX 5070، مثل RTX 5060، ۸ گیگ دارن و ۱۲ گیگ از RTX 5070 Ti شروع میشه؛ ولی NVIDIA برای RTX 5070 لپتاپی هر دو رو مینویسه، ۸ و ۱۲. اگه نمیدونید حافظهٔ هر نسخه رو کجا ببینید، راهنمای حافظهٔ گرافیک نشونتون میده.
سه لپتاپ ۱۶ اینچی، همه نسخهٔ Core Ultra 9 275HX با ۱۶ گیگ رم و ۱ ترابایت حافظهٔ داخلی، کنار هم؛ فقط حافظهٔ گرافیک فرق میکنه.
همون پردازنده و رم، دو پلهٔ حافظهٔ گرافیک
| مشخصه | ایسر Predator Helios Neo 16 | ایسوس ROG Strix G16 G615LR | اماسآی Vector 16 HX AI |
|---|---|---|---|
| قیمت روز | ۴۴۶٬۸۰۰٬۰۰۰ تومان | ۷۵۸٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان | ۶۸۶٬۸۰۰٬۰۰۰ تومان |
| کارت گرافیک | NVIDIA RTX 5060 | NVIDIA RTX 5070 Ti | NVIDIA RTX 5070 Ti |
| پردازنده | Intel Core Ultra 9 275HX | Intel Core Ultra 9 275HX | Intel Core Ultra 9 275HX |
| رم | ۱۶ گیگابایت | ۱۶ گیگابایت | ۱۶ گیگابایت |
| حافظهٔ داخلی | ۱ ترابایت | ۱ ترابایت | ۱ ترابایت |
| اندازهٔ صفحه | ۱۶ اینچ | ۱۶ اینچ | ۱۶ اینچ |
رم و SSD لپتاپ تدوین چقدر باشه؟
۱۶ گیگ رم شروعه و ۳۲ گیگ راحتتر؛ Adobe برای HD ۱۶ و برای 4K به بالا ۳۲ گیگ یا بیشتر پیشنهاد میکنه. Puget از ۶۴ گیگ به بالا رو «حداقل» مینویسه، ولی برای ورکاستیشنهای خودش؛ برای لپتاپ پلههای Adobe واقعبینانهترن (برداشت ماست). SSD هم داخلی و سریع باشه: ۵۱۲ گیگ شروعه و ۱ ترابایت راحتتر.
توی فهرست ما از ۱۵۹ نسخه، ۹۱ تا دقیقاً ۱۶ گیگ رم دارن و فقط ۱۶ تا ۳۲ گیگ یا بیشتر (۱۰ تاشون RTX). سه نسخهٔ RTX 5070 Ti (با ۱۲ گیگ حافظهٔ گرافیک) فقط ۱۶ گیگ رم دارن؛ تنها ROG Strix SCAR 18 هر دو رو بالا داره (۲۴ گیگ حافظهٔ گرافیک و ۶۴ گیگ رم، یک عدد موجود).
رم بعداً بالا میره یا نه، به مدل بستگی داره؛ راهنمای ارتقای رم نشون میده چطور چک کنید.
رمِ لحیمشده بعداً بالا نمیره
صفحهٔ Zenbook 14 OLED UM3405GA مینویسه «رم این دستگاه روی برد لحیم شده و قابل ارتقا نیست»، یعنی همون ۱۶ گیگ تا آخر میمونه. پیش از خرید از ما بپرسید رم اون نسخه لحیمه یا نه.
فیلم جا میخواد: مگابیت بر ثانیه × ۳۶۰۰ ÷ ۸۰۰۰ = گیگ در ساعت. مثلاً فیلمی با ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه (فقط مثال، مشخصات هیچ دوربینی نیست): ۱۰۰ × ۳۶۰۰ ÷ ۸۰۰۰ = ۴۵ گیگ در ساعت. یعنی روی ۵۱۲ گیگ، حتی بدون ویندوز و برنامهها، فقط حدود ۱۱ ساعت از این فیلم جا میشه. توی فهرست ما ۹۹ نسخه ۵۱۲ گیگ دارن.
Puget چیدمان سهدرایوه (سیستم، پروژهها، کش) رو پیشنهاد میکنه. لپتاپ اسلات کمتری داره، پس بپرسید چند SSD میگیره (TUF Gaming F16 FX608JMR دو اسلات M.2 داره). NVMe بودن SSD توی فهرست ما برای هیچ نسخهای نوشته نشده، پس برای NVMe بودن هیچ نسخهای قولی نمیدیم.
همین رم و فضا رو روی یه کارت ببینید: هر سه تا RTX 4050 دارن (۶ گیگ حافظهٔ گرافیک)، ولی رم و فضاشون پلهپله بالا میره. OmniBook X 16 با ۳۲ گیگ رم آخرین پلهست.
همون کارت گرافیک، سه ترکیب رم و فضا
| مشخصه | اچپی Victus 15 FA2082WM | اماسآی Cyborg 15 A2RVE | اچپی OmniBook X 16 AW0033DX |
|---|---|---|---|
| قیمت روز | ۲۸۵٬۱۰۰٬۰۰۰ تومان | ۳۴۵٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان | ۴۳۰٬۷۰۰٬۰۰۰ تومان |
| کارت گرافیک | NVIDIA RTX 4050 | NVIDIA RTX 4050 | NVIDIA RTX 4050 |
| پردازنده | Intel Core i5-13420H | Intel Core i7-240H | Intel Core Ultra 7 255H |
| رم | ۱۶ گیگابایت | ۱۶ گیگابایت | ۳۲ گیگابایت |
| حافظهٔ داخلی | ۵۱۲ گیگابایت | ۱ ترابایت | ۲ ترابایت |
| اندازهٔ صفحه | ۱۵٫۶ اینچ | ۱۵٫۶ اینچ | ۱۶ اینچ |
صفحهنمایش لپتاپ تدوین چند اینچ و چه کیفیتی باشه؟
دو چیز مهمه: جای تایملاین و دقت رنگ. با عرض یکسان، ۱۶:۱۰ از ۱۶:۹ حدود ۱۱ درصد بلندتره. دقت رنگ رو پوشش sRGB یا DCI-P3 تعیین میکنه، نه رزولوشن یا نرخ تازهسازی. توی فهرست ما هیچ نسخهٔ RTX ۱۴ اینچی نیست، بیشتر از نصفشون (۳۳ از ۶۴) ۱۶ اینچیان و پوشش رنگ تقریباً هیچجا نوشته نشده؛ از ما بپرسید.
۱۶:۱۰ یعنی ۱۲۰۰ خط در برابر ۱۰۸۰ خط (در عرض ۱۹۲۰)؛ این ارتفاع اضافه به تایملاین میرسه. حساب سادهست.

پیکسل بیشتر روی صفحهٔ تدوین چی عوض میکنه؟
پیکسل بیشتر روی همون اندازه یعنی تیزتر و پیشنمایش پرجزئیاتتر، ولی بدون بزرگنمایی ویندوز منوها و تایملاین ریزتر میشن. اندازه رو روی ۱۶ اینچ بذارید و یک بار ۱۹۲۰×۱۲۰۰ و یک بار ۲۵۶۰×۱۶۰۰ رو امتحان کنید: تراکم از حدود ۱۴۱٫۵ به ۱۸۸٫۷ پیکسل در اینچ میره و تعداد پیکسلها حدود ۱٫۷۸ برابر میشه.
دقت رنگ یه عدد جداست: گامت (gamut) یعنی دامنهٔ رنگهایی که صفحه نشون میده. TFTCentral میگه sRGB پیشفرض ویندوز و وب و بیشتر محتواست و DCI-P3 مال سینما و HDR مدرنه. درصد NTSC با درصد sRGB یکی نیست و نمیشه یکی رو به اون یکی تبدیل کرد (BenQ).
نوع پنل فقط برای ۵۰ از ۱۵۹ نسخه نوشته شده: ۴۳ IPS یا شبهIPS، ۶ OLED و یکی TN. هر ۶ OLED گرافیک مجتمع دارن و از هر کدوم یکی موجوده؛ چهار OLED ایسوس رو توی لپتاپهای OLED موجود یکجا ببینید. بین نسخههای RTX فقط OmniBook X 16 AW0033DX طبق توضیح خود صفحهٔ محصول OLED داره، ولی نوع پنلش نوشته نشده و توی اون فهرست نیست. رزولوشن فقط توی صفحهٔ ۱۴ مدل از ۸۶ مدل نوشته شده و پوشش رنگ توی ۱۰ مدل.
یه نمونه از خود فهرست: متن Vivobook 16 V3607VM (RTX 5060) میگه «پنلش فقط ۴۵ درصد NTSC رو پوشش میده، یعنی رنگها معمولین». ۱۴۴ هرتز بودن پنل هم دقت رنگ رو بالا نمیبره. به نظر ما برای چیدن کلیپ کافیه، برای رنگبندی دقیق نه.
لپتاپ گیمینگ برای تدوین خوبه یا یه لپتاپ سبک؟
بله، لپتاپ گیمینگ برای تدوین جواب میده، چون کارت RTX و خنککنندهٔ قوی همراهشه؛ در عوضش سنگینتره، فن پرصدا داره و باتریش زود تموم میشه. لپتاپ سبک با گرافیک مجتمع برای کلیپ ساده و سفر کافیه، ولی خروجی طولانی روش سخته.
- لپتاپ گیمینگ: کارت RTX و خنککاری قوی، در عوضش سنگینتر (ROG Strix G16 G615LR ۲٫۶۵ کیلو)، پرصداتر و کمباتریتر. خروجی طولانی رو به برق وصل کنید.
- لپتاپ نازک (OLED یا گرافیک مجتمع): برای برش سبک و سفر؛ Zenbook 14 OLED UX3405CA ۱٫۲۸ کیلو وزن داره. ولی متن صفحهٔ Vivobook S14 OLED میگه: «برای بازی و رندر سنگین نه؛ اونجا این بدنهٔ نازک زود داغ میکنه و کم میاره.»
- مک یا ورکاستیشن: لپتاپ اپل و ورکاستیشن قابلحمل توی فهرست ما نیست. Final Cut Pro طبق صفحهٔ مشخصات اپل برای مک و آیپد ساخته شده و نسخهٔ ویندوز نداره؛ اگه کارتون با اونه، لپتاپ ما جواب نمیده.

طبق NVIDIA، سازندهٔ لپتاپ توان RTX 5060 رو بین ۴۵ تا ۱۰۰ وات تعیین میکنه؛ توضیحش توی چرا دو لپتاپ با کارت گرافیکِ یکسان یکی نیستن اومده. اگه کنار تدوین رندر سهبعدی دارید، جدول حافظهٔ گرافیکِ نرمافزارهای رندر توی راهنمای معماری هست.
بهترین لپتاپ برای تدوین کدومه؟ پنج انتخاب برای پنج تدوینگر
برای همه یکی نیست؛ بسته به فیلمتون. پنج مدل، هر کدوم برای یه تدوینگر: ورودی با RTX 4050، RTX 5060 با صفحهٔ ۱۶:۱۰، همهکاره با ۳۲ گیگ رم، یکی که توضیحش OLED میگه، و RTX 5070 Ti برای 4K (با ۱۶ گیگ رم که کمه). قیمت و موجودی توی کارتها زندهست و ضعف هر کدوم زیرشون نوشته شده.
پنج دستگاه، پنج تدوینگر
قیمت و موجودی زندهست و هر کارت کمقیمتترین نسخهٔ موجودِ همون مدل رو نشون میده؛ مشخصات دقیق هر نسخه توی صفحهٔ محصوله.

لپتاپ گیمینگ اماسآی Cyborg 15 A2RVE
RTX 4050Core i7۱۶ گیگ رم

لپتاپ گیمینگ ایسوس Vivobook 16 V3607VM
RTX 5060Core i7۱۶ گیگ رم

لپتاپ گیمینگ ایسوس TUF Gaming F16 FX608JMR
RTX 5060Core i7۳۲ گیگ رم

لپتاپ اچپی OmniBook X 16 AW0033DX
RTX 4050Core i7۳۲ گیگ رم

لپتاپ گیمینگ ایسوس ROG Strix G16 G615LR
RTX 5070 TiCore i9۱۶ گیگ رم
قیمت و موجودی همین حالا از فروشگاه خوانده شده.
- Cyborg 15 A2RVE، ورودی: RTX 4050 با ۶ گیگ حافظهٔ گرافیک، ۱۶ گیگ رم و ۱ ترابایت؛ برای 1080p با پروکسی. ضعف: ۶ گیگ از حد ۸ گیگِ Puget کمتره و کارتش (RTX 4050) توی جدول ۴:۲:۲ NVIDIA «نه» داره.
- Vivobook 16 V3607VM، صفحهٔ ۱۶:۱۰: RTX 5060 با ۸ گیگ و ۱۶ گیگ رم؛ متن صفحه میگه ایسوس ارتقا تا ۳۲ گیگ رو اعلام کرده. ضعف: پنلش فقط ۴۵ درصد NTSC پوشش میده (بخش صفحهنمایش)؛ RTX 5060 هم توی جدول ۴:۲:۲ NVIDIA نیست.
- TUF Gaming F16 FX608JMR، همهکاره: RTX 5060 با ۸ گیگ، ۳۲ گیگ رم و دو اسلات M.2. ضعف: همون نکتهٔ ۴:۲:۲ دربارهٔ RTX 5060؛ برای فیلم ۱۰ بیتی دوربین قولی نمیدیم.
- OmniBook X 16 AW0033DX، اگه رنگ براتون مهمه: RTX 4050 با ۶ گیگ، ۳۲ گیگ رم و ۲ ترابایت. ضعف: OLED بودنش فقط حرف متن محصوله (توضیحش توی بخش صفحهنمایش)، ۶ گیگ حافظه از حد ۸ گیگ کمتره، و کارتش (RTX 4050) توی جدول ۴:۲:۲ NVIDIA «نه» داره؛ Quick Sync پردازندهش رو برای این نسخه ادعا نمیکنیم.
- ROG Strix G16 G615LR، 4K: نسخهٔ Core Ultra 9 275HX با RTX 5070 Ti و ۱۲ گیگ؛ به حد 4K داوینچی توی Puget میرسه و تنها کارت این پنجتاست که توی جدول ۴:۲:۲ NVIDIA «بله» داره. ضعف: فقط ۱۶ گیگ رم؛ صفحهٔ محصول از اسلات رمش چیزی نمیگه، پس از ما بپرسید رم اضافه میشه یا نه.
قبل از خرید لپتاپ تدوین چی رو باید بپرسیم؟
پنج سؤال رو قبل از پرداخت جواب بدید: دقیقاً کدوم نسخه، رم لحیمشده یا قابل ارتقا، چند اسلات SSD، صفحهٔ مشخصات نرمافزارتون چی میگه، و خروجی طولانی روی برق چطوره. جواب بعضیها توی صفحهٔ محصوله؛ بقیه رو از ما بپرسید.
- کدوم نسخه؟ یه مدل چند ترکیب داره و حافظهٔ گرافیک، رم و SSD هر ترکیب فرق میکنه.
- رم لحیمشدهست یا میشه اضافهش کرد؟ روش بررسیش توی بخش رم، کنار لینک راهنما، اومده.
- چند اسلات SSD داره؟ ردیف «تعداد اسلات M.2» توی صفحهٔ محصوله؛ مثلاً Cyborg 15 A2RVE یکی داره و TUF Gaming F16 FX608JMR دوتا.
- صفحهٔ مشخصات رسمی نرمافزارتون برای نسخهای که دارید چی میگه؟ آپدیت میتونه حد حافظه رو عوض کنه؛ قبل از پرداخت بازش کنید.
- خروجی طولانی روی برق چطور پیش میره؟ توان کارت (به وات) و خنککاری رو بپرسید؛ اسم کارت بهتنهایی کافی نیست.
و دربارهٔ خرید از ما: لپتاپهای نو ۱۸ ماه گارانتی شرکتی دارن؛ ۶ ماه گارانتی باتری و شارژر هم جداست.
این مقاله چطور نوشته شد
- ۸ نتیجهٔ بالای گوگلِ ایران برای این جستوجو رو ۲۹ مهر ۱۴۰۵ خوندیم.
- صفحههای Puget، NVIDIA، Adobe و اپل رو ۲۹ و ۳۰ مهر ۱۴۰۵ خوندیم؛ تاریخ هر صفحه توی منابع آخر مقاله اومده. تاریخ صفحههای Puget از متادیتای خود صفحهست و روی صفحه دیده نمیشه.
- آزمایشگاهی تست نکردیم. آخرین بررسی فهرست ما: ۱۱ آبان ۱۴۰۵. پیش از نوروز ۱۴۰۶، یا وقتی دو تا از پنج مدل بالا از فهرست رفتن، یا وقتی نسخهٔ ارزونتر TUF Gaming F16 یا ROG Strix G16 برگشت، بهروزش میکنیم.
سؤالهای رایج دربارهٔ لپتاپ برای تدوین
لپتاپ برای تدوین چی خوبه؟
فیلمتون تعیین میکنه. برای فیلم گوشی، یه لپتاپ RTX 4050 با ۱۶ گیگ رم و پروکسی جواب میده. برای دوربینی که ۱۰ بیت ۴:۲:۲ ضبط میکنه، اول کدکش رو چک کنید: HEVC رو Intel Quick Sync هم سختافزاری باز میکنه؛ برای بقیه RTX 5070 به بالا و ۳۲ گیگ رم راحتتره.
لپتاپ ایسوس برای تدوین خوبه؟
برند تعیین نمیکنه، نسخه تعیین میکنه. ۱۷ تا از ۶۴ نسخهٔ RTX ما ایسوسه و همین ۱۷ تا از RTX 3050 تا 5090 و ۶ تا ۲۴ گیگ حافظهٔ گرافیک دارن؛ مشخصات همون نسخه رو بخونید.
لپتاپ مناسب فتوشاپ با لپتاپ تدوین یکیه؟
لزوماً نه. صفحهٔ فتوشاپِ Puget، که برای ورکاستیشنهای خود Puget نوشته شده، حداقل ۱۶ گیگ رم میگه، ۴ گیگ حافظهٔ گرافیک رو (مگه با چند نمایشگر 4K) کافی میدونه و فرق کارتها رو کم میبینه. تدوین 4K بیشتر میخواد (۸ تا ۱۲ گیگ).
لپتاپ ارزون برای ادیت هم جواب میده؟
بله، اگه از کلاس RTX 4050 شروع کنید و با پروکسی کار کنید. RTX 3050 هم (۶ گیگ حافظه توی ۱۰ از ۱۲ نسخهٔ ما) به حد پریمیر 1080p میرسه؛ فقط طبق جدول NVIDIA ۴:۲:۲ سختافزاری نداره. گرافیک مجتمع شاید برای برش خیلی سبک کافی باشه، ولی متن HP Laptop 15 FD2050WM و ExpertBook P1 P1503CVA صریح میگن گزینهٔ تدوین نیستن. قیمت روز فقط توی کارتهای همین مقالهست.
از هارد اکسترنال میشه مستقیم تدوین کرد؟
بهتره نه، مگه اکسترنالتون سریع باشه. Puget تدوین مستقیم از هارد اکسترنال ساده رو از رایجترین دلیلهای کندی و ناپایداری میدونه و اکسترنال رو برای بکاپ و آرشیو میخواد؛ Adobe هم وقتی جای داخلی کمه، درایو خارجی «سریع» پیشنهاد میکنه. پس فایلها رو اول روی SSD داخلی کپی کنید.
مکبوک بخرم یا لپتاپ ویندوزی؟
نرمافزارتون تعیین میکنه. طبق صفحهٔ مشخصات اپل، Final Cut Pro برای مک و آیپد ساخته شده و نسخهٔ ویندوز نداره. داوینچی ریزالو طبق Blackmagic روی مک، ویندوز و لینوکس میاد. توی فهرست ما لپتاپ اپل نیست؛ اگه با Final Cut کار میکنید، از جای دیگه بخرید.
منابع (۱۷)
- Hardware Recommendations for Adobe Premiere ProPuget Systems، بهروزرسانی ۲۱ مرداد ۱۴۰۵
- Hardware Recommendations for DaVinci ResolvePuget Systems، بهروزرسانی ۶ فروردین ۱۴۰۵
- Hardware Recommendations for Adobe PhotoshopPuget Systems، بهروزرسانی ۷ مرداد ۱۴۰۵
- Do Video Editors Need GeForce RTX 50 Series GPUs?Puget Systems، ۲۲ فروردین ۱۴۰۴
- Adobe Premiere technical requirementsAdobe، بهروزرسانی ۱۵ مهر ۱۴۰۵
- After Effects system requirementsAdobe، بهروزرسانی ۱۸ شهریور ۱۴۰۵
- Storage recommendations for video editing, PremiereAdobe، بهروزرسانی ۱۷ دی ۱۴۰۴
- Supported codecs and drivers for hardware-accelerated decoding, PremiereAdobe، بهروزرسانی ۱۷ دی ۱۴۰۴
- NVIDIA GeForce RTX 50 Series Graphics Cards unlock 4:2:2 color acceleration and AI features in Premiere ProAdobe Blog، ۲۰ خرداد ۱۴۰۴
- Video Encode and Decode GPU Support MatrixNVIDIA، صفحه تاریخ ندارد؛ خواندهشده ۳۰ مهر ۱۴۰۵
- Compare GeForce RTX LaptopsNVIDIA، خواندهشده ۳۰ مهر ۱۴۰۵
- Intel Quick Sync Support for Media Codec HEVC 4:2:2Intel Support، آخرین بازبینی ۲۹ آذر ۱۴۰۳
- Final Cut Pro, Technical specificationsApple، خواندهشده ۳۰ مهر ۱۴۰۵
- DaVinci ResolveBlackmagic Design، خواندهشده ۳۰ مهر ۱۴۰۵
- MediaInfoMediaArea، خواندهشده ۳۰ مهر ۱۴۰۵
- Explaining Monitor Colour Gamut and Improving Measurement AccuracyTFTCentral، ۲۸ اسفند ۱۳۹۹
- What is Color Gamut of a Monitor?BenQ، ۸ اسفند ۱۴۰۳
قبل از خرید بپرسید
اگه بعد از خوندن این مقاله هنوز مطمئن نیستید کدوم مدل به کارتون میخوره، از ما بپرسید؛ تماس بگیرید یا توی واتساپ بنویسید.
نشانی: تهران، پاساژ چارسو، زیر همکف، واحد A10ساعت کار: هر روز، ۱۰:۳۰ تا ۲۰:۰۰
بیشتر بخوانید
این مطلب به محصولات موجود در فروشگاه ما هم اشاره میکند؛ انتخابها بر پایهٔ همان بررسی و آزمایشی است که در فروشگاه انجام میدهیم.


